זִיפְזִיף סיורי בוטיק ייחודיים בתל אביב, בדגש על היסטוריה,
התחדשות עירונית, שימור מבנים, קיימות וטבע עירוני

נווה צדק ואחוזת בית

סיור בשכונות הראשונות של ת"א

השכונה היהודית הראשונה מחוץ לתוואי חומות יפו, שהוקמה במטרה לפעול לטובת הציבור, ולאחר ששנים הייתה מוזנחת ונטושה, הפיחו בה רוח חדשה. בעקבות תוכנית השימור, שינתה השכונה את פניה והפכה לאזור מגורים מבוקש.

funback.heic

כמה משלמים?
______________

כמה הולכים?
______________

כמה זמן?
______________

95 ₪

2 ק"מ

2.5 שעות

איפה הבית הראשון של ת"א?
האם דברו עברית בבית הספר לבנות או בבית הספר לבנים?
כמה שכונות יהודיות הוקמו מחוץ לחומות יפו לפני אחוזת בית?

נווה צדק היא השכונה היהודית הראשונה מחוץ לתוואי חומות יפו. השכונה נוסדה ב-1887, כמה שנים לאחר שחומות יפו נהרסו.
היוזמה להקמת השכונה באה מחברת "עזרת ישראל" מיפו, שהוקמה במטרה לפעול לטובת הציבור. החברה נוסדה על ידי אלעזר רוקח אחיו של שמעון רוקח. המפעל הראשון של החברה היה הקמת בית חולים לעניי העיר ולפועלי המושבות שביקרו אצל רופאי העיר.
נווה צדק הוקמה לבסוף בסיועו של אהרן שלוש שהיה בעל קרקעות על גבול יפו. שלוש הציע למכור לחברה מגרש לבניית השכונה החדשה והנחתו הייתה, שאם יתחילו לבנות שכונה על אדמתו יגדל היישוב היהודי מחוץ ליפו ויעלה ערך אדמותיו, ולפיכך הסכים למכור למנהלי "עזרת ישראל" אדמה בתנאי תשלום נוחים ובמחיר זול מאוד.

עם העלייה הגדולה של שנות החמישים שוכנו רבים מהעולים בבתי השכונה, אך השכונה נותרה מוזנחת משום שנתפשה מלכתחילה כפתרון דיור זמני. בשנות השישים של המאה ה-20 הייתה נווה צדק לשכונה ענייה ומוזנחת ותושבים רבים נטשוה. כשגובשה תוכנית מתאר לתל אביב, הוצע להרוס את רובה ולבנות על חורבותיה שורה של רבי קומות בין חוף הים למרכז העסקים הראשי במגדל שלום ובשדרות רוטשילד.

בתחילת שנות השמונים של המאה ה-20 החלה מגמה של חזרה לשכונה, בעיקר של צעירים, ובהם אומנים רבים, אשר מצאו בנווה צדק סביבת חיים מתאימה לסגנון חייהם. התושבים החדשים החלו לשפץ את בתי השכונה ההרוסים, והפיחו בה רוח חדשה.
בעקבות תוכנית השימור, שינתה השכונה את פניה והפכה לאזור מגורים מבוקש. בתים רבים בשכונה שופצו או נבנו מחדש. רחוב שבזי, המפריד בין נווה צדק לבין שכונת שבזי, הפך לרחוב אופנתי שוקק חיים ובו חנויות מעצבי בגדים וכלי בית, גלריות לעבודות אמנות, בתי קפה, מסעדות ופאבים.

נקודות עניין בסיור:

■ מרכז סוזן דלאל
■ בית שלוש
■ בית גוטמן
■ מוזיאון נחום גוטמן
■ בית רוקח
■ קולנוע עדן
■ גשר שלוש

funback.heic

כמה משלמים?
______________

95 ₪

כמה הולכים?
______________

2 ק"מ

כמה זמן?
______________

2.5 שעות