זִיפְזִיף סיורי בוטיק ייחודיים בתל אביב, בדגש על היסטוריה,
התחדשות עירונית, שימור מבנים, קיימות וטבע עירוני

"שביל קליפות התפוזים"

סיור בעקבות יצירתו של נחום גוטמן כולל ביקור במוזיאון נחום גוטמן בנוה צדק.

'שביל קליפות התפוזים: הרפתקאות מראשית ימי תל אביב הוא רומן היסטורי לילדים ונוער שנכתב על ידי נחום גוטמן. הספר מגולל את הסיפור של גירוש תל אביב במהלך מלחמת העולם הראשונה, ואת ראשית ימי השלטון הבריטי בארץ.

funback.heic

כמה משלמים?
______________

כמה הולכים?
______________

כמה זמן?
______________

140 ₪

2.5 ק"מ

3 שעות

מדוע שלחה הסבתא את נחום בחזרה לתל אביב?
מהו שביל קליפות התפוזים?
מאיזו נקודה בדיוק צייר גוטמן את הגימנסיה הרצליה?
באיזה עיטור כבוד זכה גוטמן בעקבות הספר?

שביל קליפות התפוזים: הרפתקאות מראשית ימי תל אביב הוא רומן היסטורי לילדים ונוער שנכתב על ידי נחום גוטמן. הספר מגולל את הסיפור של גירוש תל אביב במהלך מלחמת העולם הראשונה, ואת ראשית ימי השלטון הבריטי בארץ.

במלחמת העולם הראשונה התעורר החשש אצל השלטונות העות'מאנים מפני פלישה ימית של הצי הבריטי לארץ ישראל. על כן, הוצאו צווים לפינוי ערי הנמל בארץ לכל אורכו של חוף הים התיכון. בין הערים הללו הייתה יפו והשכונה תל אביב הסמוכה. הן פונו רשמית מתושביהן, אך בפועל הפינוי יושם רק אצל התושבים היהודים ולא הערבים. תושביה היהודים של השכונה הצעירה נאלצו לנדוד בכל רחבי היישוב היהודי בארץ, כאשר היעדים המרכזיים למפונים היו המושבות העבריות ובכלל זה פתח תקווה, יישובי הגליל וירושלים.

שלושה מעגלי תוכן מרכיבים את הספר שביל קליפות התפוזים:

מעגל ראשון – סיפור הרפתקאות היסטורי מימיה הראשונים של תל אביב. נחום בורח לתל-אביב מפחד הצבא התורכי שעלול לגייס אותו. בדרכו הוא פוגש בחור מיסתורי הממהר גם הוא לתל אביב הסגורה. הפגישה ביניהם מובילה להרפתקה מורכבת שעיקרה מציאת תיק הכסף המיועד לרווחתם של תושבי תל אביב שגורשו מן העיר.

מעגל שני – הוא סיפור שנותיה הראשונות של העיר תל אביב. יחסי האנוש בעיר, חיי החברה והתרבות בעיר החדשה אך בעיקר הדמויות הססגוניות והמיוחדות שבאו לגור בה.

מעגל שלישי – הוא מעגל פנימי של הכותב, ובעצם מעין מסע אישי של התבגרות. שביל קליפות התפוזים הפרטי שעובר הנער הצעיר תוך כדי מסעו אל העיר הסגורה ובתוכה. מסע אישי זה הופך את הנער הצעיר לאיש. תוך כדי מסעו הוא כותב את מחשבותיו, הערותיו ושאיפותיו גם כאיש צעיר בעיר החדשה והמתפתחת וגם כאיש צעיר בעולם בכלל. חלק גדול מהאיורים שבספר מלווים מסע פנימי זה.

במהלך הסיור נטייל בין התחנות בהן התרחש הסיפור וננסה לפתור את תעלומת “שביל קליפות התפוזים”. בנוסף נבקר במוזיאון נחום גוטמן, בנווה צדק, בו מתגלה גוטמן המשלב בציוריו מראי מקום, ציוני דרך ומפות מנטליות, באמצעותם הוא מארגן מחדש את מרחבי ילדותו שהשתרעו בין יפו לתל-אביב, ומכונן זיכרון נוסטלגי-קולקטיבי.

נקודות עניין בסיור:

■ מזרקת הפסיפס של נחום גוטמן
■ בתים ראשונים ברחוב הרצל
■ בית משפחת גוטמן
■ פארק המסילה
■ נווה צדק
■ מוזיאון נחום גוטמן

funback.heic

כמה משלמים?
______________

140 ₪

כמה הולכים?
______________

2.5 ק"מ

כמה זמן?
______________

3 שעות