"הפַּבֵלוֹת של תל אביב"

חוויה אותנטית בשכונת כפר-שלם ת"א

110 ש״ח

2.5 שעות

2.5 ק״מ

סיור מרתק, בו תשמעו את סיפור מלחמת העצמאות באזור, ואת תולדות הסִכְסוּךְ בין תושבי כפר שלם למדינה. תנשמו את המקום ותטעמו את טעמיו.

fun.jpeg

הרשמה באמצעות
אתר הפנאי פנזינג:

נתחיל בפארק וולפסון וב"כיכר הלבנה" ששופצה וחודשה לאחרונה. זו הנקודה הגבוהה ביותר בתל אביב, שממנה תצפית מרשימה על קו הרקיע המתחדש של העיר. בגבעה, המכונה "גבעת בטיח" (על שם האביטיחים שגידלו בה בעבר, תושבי הכפר "סַלַּמֵה"), נמצאת עבודתו של הפסל דני קרוון, "הכיכר הלבנה" המוקדשת למייסדי העיר תל אביב.

נגלוש למטה בפארק המתחדש לתוך שכונת כפר-שלם, הנמצאת בלב סערה ציבורית כבר עשרות שנים.

בהתבוננות היסטורית, אפשר לחשוב, שהמקום מסרב לשכוח את האנשים שחיו בו לפני היותו לשכונה נידחת בת"א - של מי היה הכפר הזה, ולמה הוא מסעיר אנשים כבר שנים?

קורות הסכסוך בין תושבי כפר שלם למדינה נעוצים בלידתה של השכונה, על חורבות הכפר "סַלַּמֵה", שהיה אחד הכפרים הפלסטינים הגדולים בארץ, וננטש במלחמת השחרור ב-1948.

עם קום המדינה יושבו בשטח פליטים יהודים מיפו ועולים חדשים יוצאי מדינות האסלאם. אך המקום לא הוסדר למגורים בחוק, עד שנות השישים, כשנחקק חוק "פינוי בינוי".

סיום המסלול במסעדה מקומית אותנטית* - ארוחה מלאה בקערה, ממגוון המרקים התימניים, בבישול איטי על פתיליות. כבר בכניסה, ריח הנפט מכה באף - הפתיליות עובדות, מסודרות בשורה, ועליהן סירים מלאים מכל טוב. הסחוג עם החילבה, מלווים כל ביס.
*התשלום עבור הארוחה אינו כלול במחיר הסיור: כל משתתף משלם עבור המנה שבחר (30-50ש"ח) ישירות למסעדה. ניתן לסיים את הסיור ללא השתתפות בארוחה.

נקודות עניין בסיור:

★ פארק וולפסון והכיכר הלבנה
★ תצפית על קו השמיים של העיר
★ גילוי שרידי הכפר הערבי סלמה
★ סיור בסמטאות השכונה
★ הסיפור ההיסטורי והסיפור העכשווי
למעוניינים: ארוחה מלאה בקערה, ממגוון המרקים התימניים במסעדה המקומית (התשלום עבור הארוחה יתבצע ישירות למסעדה★ ואינו כלול במחיר הסיור)

fun.jpeg

הרשמה באמצעות
אתר הפנאי פנזינג: