דרום אפריקה ומפלי ויקטוריה 30/03/2020 - 15/03/2020

divider

פרטים עיקריים על הטיול

תאריך30/03/2020 - 15/03/2020חברהנווה אקדמיה

יום 1

תל אביב – אדיס – קיפטאון – מלוננו – ערב: סיור עיר

נתייצב בערב בנתב"ג. נמריא לאחר חצות בשעה 01:00 בטיסה של חברת אתיופיאן איירליינס* במטוס מרווח וחדיש אל אדיס אבבה, משך הטיסה כ- ארבע וחצי שעות בלבד. לאחר נחיתה והמתנה קצרה, נמריא שנית ישירות אל קייפטאון הנמצאת בחלק הדרומי של המדינה, משך הטיסה כ- 6:30 שעות. נחיתה צפויה ביום הראשון בשעה 13:55 בצהריים. ברוכים הבאים לדרום אפריקה! ולמלוננו. לאחר התארגנות והתרגעות קלה נצא לסיור פנורמי בקייפטאון. בערב נצא אל מתחם המרינה הציורי אתר בילוי ענק.

הערה: היציאה והחזרה מסיור הערב יערכו בתחבורה ציבורית ע"ח החברה.

 

יום 2

קיפטאון- סיור עיר – "ארץ היין" – חזרה למלוננו

בוקר טוב קיפטאון! לאחר שנת לילה ערבה בה טענו מצברים, נצא לסיור בעיר הנחשבת ובצדק ליפה בדרום אפריקה. נעלה ברכבל לפיסגת הר השולחן, מפסגתו נצפה על נופה המרהיב של העיר, על המפרצים התכולים והכפרים הציוריים המקיפים אותה (מותנה בראות טובה). לאחר שנרד מן ההר, נבקר ברובע המלאי הציורי, נראה את בית הכנסת העתיק, האוניברסיטה, בית הנשיא, בנין הפרלמנט, האצטדיון, ואתרים נוספים ככל שיותיר לנו הזמן. בחלקו השני של היום נצא ל"ארץ היין" העשירה בכרמים, יקבים ועיירות היסטוריות ציוריות בסגנון הולנדי. נעבור בעיירות פרנשהוק וסטלנבוש, נעצור באחד היקבים להסבר על הפקת היין בדרום אפריקה ולא נחמיץ גם טעימות ממיטב היינות המשובחים. לעת ערב נשוב למלוננו בקיפטאון .

 

יום 3

קיפטאון – שייט לאי כלבי הים – כף התקוה הטובה – שמורת הפינגווינים – גני קריסטנבוש – חזרה למלוננו 

ארוחת בוקר טובה ואנו בדרכנו אל אזור כף התקוה הטובה הידוע בנופיו היחודיים ובתופעות הטבע שבו. ניסע דרך שכונות היוקרה של קיפטאון, קליפטון, קמפס ביי והאוט ביי ונעצור בדרכנו לשייט מרתק בספינה לאי כלבי הים כדי לצפות מקרוב ביונקים מרשימים אלה הנחים על הקרקע הסלעית של האי. נמשיך לעבר חצי האי של הכף אל שמורת כף התקוה הטובה, ונעבור דרך פסגת צ'פמן – אחת הדרכים המרהיבות ביותר בדרום אפריקה. נסייר בשמורה, נלמד על הצומח היחודי שלה ונעפיל ברכבל אל קייפ-פוינט ממנה נצפה על צוקי הסלע הענקיים היורדים בתלילות לתוך מי האוקינוס. עם תום ביקורנו ניסע לשמורת הפינגווינים בחוף בולדרס ונוכל לצפות מקרוב על עופות מענינים אלה. לאחר מכן נעבור בערים הקולוניאליות העתיקות  סימונסטאון, פישהוק וחוף הרחצה המפורסם מויזנברג, וחזרה לקייפטאון. בדרכנו נעצור ליד אנדרטת ססיל רודס ונצפה על בית החולים בו ביצע הרופא הידוע כריסטיאן ברנרד את השתלת הלב הראשונה בעולם. אחר הצהרים נבקר בגנים הבוטניים המפורסמים של קיפטאון ונלמד על הצמחיה היחודית של דרום אפריקה. לסיומו של יום עתיר מראות נחזור למלוננו.

 

יום 4

קיפטאון – מפרץ הצדפות – אודסהורן – חוות יענים – מערת קנגו – שמורת ההרים השחורים – לינה אודסהורן

נצא בדרכנו מזרחה לעבר נתיב הגנים, אחד האזורים היפים והציוריים ביותר במדינה. נעצור לתצפית על מפרץ הצדפות שהתגלה מחדש ע"י הספן הידוע ברתולומיאו דיאז בשנת 1488, ונמשיך צפונה דרך מעבר רובינסון עד הגיענו לעיירה אודסהורן שזכתה לכינוי "ירושלים של דרום אפריקה" על שום מה? נספר לכם בטיול. נסייר באחת מחוות היענים שהקנו לאזור את פרסומו ונלמד על אורחות חייו המיוחדים של עוף מיוחד זה. נמשיך למערת הנטיפים המפורסמת קנגו בה נסייר בין עשרות נטיפים וזקיפים מרהיבים. לסופו של יום ולהשלמת החוויה, ניסע דרך שמורת ההרים השחורים, שם נזכה לתצפיות נוף יפהיפיות. לסיומו של יום עתיר רשמים נגיע למלוננו באודסהורן.

 

יום 5

אודסהורן – נתיב  הגנים – נייסנה – שייט בלגונה אל שמורת פדרברג – מפרץ פלטנברג – שמורת ציציקמה – נהר הסערות – הגשר התלוי – פורט אליזבט 

בוקר טוב. היום נבין מדוע זכה האזור בו נבקר לשם נתיב הגנים. ניסע מזרחה לאורך דרך ציורית העשירה בירק ובמראות לעבר המפרצים החבויים של האוקינוס ההודי. נגיע לנייסנה, ממנה נפליג במעבורת בלגונה אל שמורת הטבע פדרברג ונעלה לפסגת הגבעה ברכב 4X4 לתצפית מרהיבה על המפרץ. נמשיך הלאה למפרץ פלטנברג ונבקר בשמורת ציציקמה העשירה בצמחיה עבותה. נצעד בשביל ציורי עד הגיענו לנהר הסערות ונחצה אותו על הגשר התלוי המפורסם המתוח מעליו. לסיומו של יום קסום נגיע לפורט אליזבט ללינה.

הערה: באם שמורת פדרברג תהיה סגורה בשל שריפות, ינתן ביקור תחליפי הולם.

 

יום 6

פורט אליזבט – טיסה ליוהנסבורג – סאן סיטי – סיור – מלוננו – סיור ערב

לאחר ארוחת בוקר מוקדמת, נפקוד את שדה התעופה של פורט אליזבט ממנו נמריא בשעה 08:10 ליוהנסבורג. עם הנחיתה הצפויה בשעה 09:50, כשעתיים נסיעה יביאנו אל העיר סאן סיטי המכונה "לאס ווגאס של דרום אפריקה". בהגיענו, נתארגן במלוננו, ולאחר מנוחה נצא לסיור היכרות ראשוני בין בתי המלון ואולמות הקזינו. בערב נצא שנית עם המדריך לסיור לילי בין המלונות ובתי ההימורים המוארים, ונגלה שההבדל בין סאן סיטי של יום לבין סאן סיטי בלילה, הוא הבדל של יום ולילה…

 

יום 7

סאן סיטי – יוהנסבורג – סיור עיר – פרטוריה סיור – חבל מפומלנגה – הגעה לקרוגר פארק – מלוננו

שלום לך עיר התענוגות וההימורים סן סיטי. על הבוקר נחזור אל יוהנסבורג ונצא לסיור בעיר הגדולה ביותר בדרום אפריקה והטבור הכלכלי שלה. נערוך סיור פנורמי בעיר ככל שיותיר לנו הזמן, ונטייל בפרברים הצפוניים היוקרתיים, באלכסנדרה "עיירת השחורים", מתחם השוק האפריקאי והאיצטדיון. בתום הסיור ניסע לביקור בפרטוריה, הבירה המינהלית של דרום אפריקה ואחת משלש הבירות של המדינה. נראה את בית האופרה, בנייני הממשל וגניהם המרהיבים, ונבקר באנדרטת החלוצים המפורסמת. עם תום סיורנו בעיר יפה זו, נצא בנסיעה מזרחה לחבל מפומלנגה העשיר במראות טבע ונוף מן היפים ביותר בדרום אפריקה. שבעים מן המראות היפים, לסיומו של יום נגיע אל הפארק הלאומי קרוגר ולמלוננו שם (תיתכן הגעה מאוחרת).

 

יום 8

שמורת קרוגר: ספארי ברכבי שטח מיוחדים – לינה באזור השמורה

בשעה 09:30 לערך נצא ליום מלא של סיורים וכן לספארי מרתק, רכובים על גבי רכבי שטח פתוחים בשמורת קרוגר, הגדולה ביותר בדרום אפריקה (כשטח מדינת ישראל) ומן המפורסמות בעולם. נערוך סיור בלב השמורה ואם יתמזל מזלנו נוכל לראות מגוון גדול של בעלי חיים אפריקאים בסביבתם הטבעית, ובהם אריות וברדלסים לצד אוכלי עשב ובהם פילים, זברות, קרנפים, באפלו, קופים, אנטילופות שונות וכמובן בעלי כנף צבעוניים. אחר הצהרים נמשיך את סיורנו באוטובוס ברחבי השמורה, לקראת ערב, לסיומו של יום עתיר ריגושים  נחזור למלוננו בשמורה.

 

יום 9

שמורת קרוגר – חבל מפומלנגה: "סירי המזל של תום בורקה" – נסיעה בדרך הפנורמה – "חלון האלוהים" – מפלי ליסבון וברלין – שלושת הרונדבלים – קניון הנהר בלייד – מלוננו באזור

יום של טבע ונוף לפנינו. לאחר ארוחת הבוקר נצא בדרכנו אל קניון הנהר בלייד, שהינו אחד מאתרי הטבע המפורסמים ביבשת כולה, אולם טרם הגיענו מחכות לנו כמה וכמה הפתעות… תחילה נבקר באתר הנקרא  "סירי המזל של תום בורקה", באתר נראה בריכות קטנות ועמוקות שנוצרו לפני 15 מיליון שנה, כתוצאה מהתחתרות מים מתחת לקניון של הנהר. משם כשעה של נסיעה תביאנו אל שמורת טבע עשירה בנופים דרמטיים שלא מהעולם הזה, הכינו את המצלמות כי מרגע זה לא תפסיקו לצלם! בשמורה ניסע בנתיב הנופי המפורסם דרך הפנורמה שבחבל מפומלנגה, שיפגיש אותנו עם מיטב הנופים ופלאי הטבע של דרום אפריקה. נערוך תצפיות מרשימות אל "חלון האלוהים", שלושת הרונדבלים (הביתנים) – תצורות סלע המזכירות בקתות אפריקאיות… בדרכנו נעבור בנקודת תצפית מדהימה הנקראת ולא לחינם, "חלון האלוהים", בהמשך נראה את מפלי ליסבון וברלין השוצפים. משם דרכנו תוביל אל "היהלום שבכתר" קניון נהר בלייד, השלישי בגודלו בעולם! הידוע בנופיו הציוריים היחודיים, שם נערוך מספר תצפיות אל פלא טבע זה. לאחר יום ארוך של נוף בראשיתי, נגיע למלוננו באזור.   

 

יום 10

ממלכת סוואזילנד – הבירה מבבנה – סיור – ארץ הזולו –  שמורת  שלושלואי – מלוננו

הבוקר עמוסי חוויות האתמול, נתעורר ליום נוסף של הפתעות. הבוקר נצפין בואכה ממלכת סוואזילנד האגדית. זוהי ממלכה קטנה העשירה בנופים יפהיפיים. הנסיעה תזמן לנו נופי יער קסומים וכפרים הנטועים על ההרים מסביב. בדרך נעבור בעיירה בשם מצפה חזירים, המוקפת בהרים עצומי ממדים, ומשם נמשיך למבבנה הבירה. בהגיענו נסייר בעיר ונתרשם ממבניה ומרחובותיה, את סיורנו בעיר נסיים בביקור בשוק האומנות האותנטי, בו נוכל לקנות מזכרת קטנה מהטיול. בהמשך ניסע דרך עמק איזולוויני המרשים, נחצה את הגבול, ולסיומו של יום מאלף נגיע למלוננו הנמצא באזור שמורת שלושלואי, מקום מושבם של בני שבט הזולו (צפויה הגעת ערב).

 

יום 11

שמורת הקרנפים שלושלואי – ארץ הזולו – ביקור בכפר זולו אותנטי – דרבן – מלוננו

בוקר טוב! הבוקר נתור ברכב ספארי מיוחד את שמורת שלושלואי המפורסמת בקרנפיה הלבנים הנמצאים על סף הכחדה. למי שלא ראה מספיק פילים ואריות בשמורת קרוגר, תיקרה הזדמנות נוספת. משם נמשיך לביקור בכפר טיפוסי של בני שבט הזולו. בכפר צפויה לנו חוויה אנתרופולוגית ממדרגה ראשונה: נכיר את המקומיים, נסייר בין בתיהם, נלמד על אורחות חייהם המיוחדים ואף נצפה בריקודי השבט המסורתיים (כל השתתפות פעילה מצידכם מבורכת). לסיומו של יום עתיר מראות וחוויות, ניפרד משבט הזולו וניסע אל העיר דרבן השוכנת לחופי האוקינוס ההודי, לעת ערב נגיע למלוננו בעיר.

 

יום 12

דרבן – סיורים – הגנים הבוטניים – פארק מיטשל – השוק ההודי – טיסת ערב ליוהנסבורג – מלון

סיור בעיר הקייט דרבן. תחילה נערוך היכרות עם העיר מנקודת תצפית מרהיבה, ממנה נמשיך לטיילת היפה וניכנס בשערי הנמל הגדול ביותר ביבשת. נסייר ברחובותיה המרשימים של העיר ונהנה מסגנונות בניה רבים ומגוונים המספרים את ההיסטוריה המרתקת של המקום. בהמשך נבקר בגנים הבוטאניים היפים ומשם אל פארק מיטשל העשיר בסידורי פרחים, לבסוף נפקוד את השוק ההודי ההומה, העשיר בריחות, תבלינים, בגדים ומזכרות. לעת ערב ניפרד מהעיר המעניינת ונטוס כשעה ומחצה בואכה יוהנסבורג ולמלוננו.

 

יום 13

יוהנסבורג – טיסה למפלי ויקטוריה – שייט על נהר הזמבזי – מלוננו באזור – ארוחת ערב במסעדת בומה

נצא אל שדה התעופה ונטוס בשעה 10:50 בבוקר אל מפלי ויקטוריה המצויים בגבול שבין המדינות זימבבווה וזמביה. המפלים המדהימים שהוכרזו כאתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו מהווים ביחד עם עיירה הנושאת את אותו שם, פארק לאומי המתפרס על שטח של 230 קמ"ר וגובל עם פארק לאומי מפורסם נוסף- פארק זמבזי. עם נחיתתנו בשעה 12:35 ניסע למלוננו להתארגנות ומנוחה, בשעות אחר הצהרים צפויה לנו חוויה יחודית – שייט על נהר הזמבזי לאור השקיעה. נתרשם מנופי הפרא הציוריים של הנהר על רקע ציוץ הציפורים, ונשמע את הסיפורים של המגלים הראשונים שהגיעו לכאן במאה ה- 19. עם תום השייט המרתק, נשוב עמוסי חוויות מיום מיוחד למלוננו. בערב חוויה יחודית: נצא לארוחה במסעדה בומה המפורסמת, אשר תעניק לנו חוויה קולינרית של טעמים וריחות, וכן קולות ומראות מהמיטב של אפריקה. הערב ילווה במופע  אותנטי.

 

יום 14

זימבבואה – בוטסואנה: שמורת צ'ובה – ספארי – שייט על נהר הצ'ובה – חזרה למלוננו

הבוקר נחצה את הגבול מזימבבואה לבוטסואנה ליום מלא של ספארי מרתק ברכב, וכן שייט בשמורת צ'ובה, הנחשבת בין היפות והעשירות שבשמורות בוטסואנה. השמורה המפורסמת, ידועה בעיקר בזכות המספר העצום של פילים החיים בה, לא פחות מ- 25000 פרטים!!! ננוע ברכבי ספארי המאפשרים צפייה וצילום ונהנה  ממפגש עם מגוון עשיר של בעלי חיים ובהם טורפים, אוכלי עשב ובעלי כנף. בהמשך היום נערוך שייט על נהר הצ'ובה הזורם בשמורה נעקוב מקרוב אחר בעלי החיים הימיים וחיות הבאות לרוות את צמאונן במי הנהר. אכן חוויה יחודית! לסיומו של יום מיוחד, נחזור למלוננו.

 

ימים 15-16

סיור רגלי למפלי ויקטוריה – שוק עבודות יד – טיסה ישירה לאדיס אבבה – ת"א

נסיעה קצרה תביאנו לשמורת מפלי ויקטוריה אחד מפלאי הטבע המרשימים בעולם… נערוך סיור רגלי בשמורה ונעצור בנקודות תצפית רבות על המפלים השופעים ביותר בעולם! בתקופות שיא, מגיעה השפיעה במפלים לכ- 10000 מ"ק מים בשניה!!!. עוצמת המים הצונחים כאן לעומק 100 מטר בערוצו של נהר הזמבזי, יוצרת רעש אדיר ונתז טיפות  המתרומם לגובה מאות מטרים הנשמעים ונראים למרחוק. לא בכדי נקראים המפלים על ידי בני המקום "העשן הרועם". בפעם האחרונה בטיול זה נתרשם ונתפעם מיופיו ועוצמתו של הטבע ונשוב מוקסמים למלוננו להתארגנות. בהמשך נצא אל שדה התעופה, באם הזמן יאפשר, נעצור בשוק עבודות היד המקומי כדי להצטייד במזכרות אחרונות. נמריא בשעה 13:00 ישירות אל אדיס אבבה שם ננחת בשעה 21:30, לאחר החלפת מטוסים, נמריא בשעה 23:30 ישירות לתל אביב. נחיתה צפויה בנתב"ג אור ליום ה- 16 בשעה 03:20 עייפים אך מרוצים לסיומו של טיול מדהים.