סין 29/08/2014 - 09/08/2014

divider

פרטים עיקריים על הטיול

תאריך29/08/2014 - 09/08/2014חברהמסעות

טיול איכות במסלול מקיף לסין 8-29.9.2010

 

בייגניג, שיאן, צ'נגדו, לשאן, אמיישאן, ליג'יאנג, שנגרילה, קונמינג, גווילין, האנגז'ו, הואנגשאן (ההר הצהוב) ג'ואו ג'ואנג, שנגחאי.

 

הטיול בביצוע חברת מסעות

 

יום -2-1 – תל אביב- בייג'ינג (Beijing )

נטוס לבייג'ינג בטיסה דרך  סיאול עם קורייאן אייר . ננחת בבייגינג בשעות אחר הצהריים. בייג'ינג – בירתה הפוליטית, התרבותית והכלכלית, של סין מזה יותר מ-600 שנה מכילה אתרים רבים שהם חלק מאתרי המורשת העולמית של אונסקו. לאחר הנחיתה וסידורי ההגירה, ניסע למלוננו. בערב נצא לארוחה בסגנון "ברווז פקין". לינה בבייג'ינג.

 

ימים 4-3 – בייג'ינג

נפתח את סיורנו במקדש השמיים ששימש כמקום לטקסים ותפילות ליבולים מוצלחים שקוימו בהשתתפות הקיסר אחת לשנה. הוא בנוי לפי עקרונות ה"פאנג שוואי" (Feng Shui), כאשר לכל צורה, צבע ומספר משמעות קוסמולוגית רבת חשיבות. נמשיך לכיכר טיאן-אן-מן (Tian an men)– (שער השלום השמימי) והמבוא לעיר האסורה המהווה את המרכז הגיאוגרפי של בייג'ינג. כיכר טיאן-אן-מן נחשבת לליבה של הבירה גם באופן סמלי מאז הכריז בה יו"ר המפלגה הקומוניסטית מאו-דזה-דונג על הקמת הרפובליקה הסינית ב-1 באוקטובר 1949 ונחשבת לכיכר הציבורית הגדולה בעולם. כיום היא ידועה לשמצה במערב, בשל דיכוי מלווה בשפיכות דמים של הפגנות סטודנטים שהתרחשו בה בקיץ 1989. נמשיך לעיר האסורה- מתחם מגורי הקיסרים שנקרא כך על שום היותו סגור למי שלא היה שייך למשפחה הקיסרית. העיר האסורה נבנתה במשך עשרות שנים ולפי העדויות עסקו בבניה מאה אלף אומנים ומיליון פועלים. בארמון שהכיל אוצרות מלכותיים בשפע שרובם נלקחו ממנו יש ארכיטקטורה מעניינת, ואפשר ללמוד פה על האופן בו התנהלו חיי המשפחה הקיסרית. העיר מוקפת חומה שגובהה 10 מטרים וחפיר שרוחבו 52 מטר. מהאדמה שהוציאו מהחפיר ומהעבודות בעיר האסורה הקימו את גבעת הפחם (נקראה כך בשל מחסני הפחם להסקת העיר האסורה שהיו בה) שנועדה להגן על המתחם הקיסרי מצד צפון. נבקר בה ונוכל לעלות למרומיה ולהשקיף על העיר האסורה ולקלוט את ממדיה העצומים. נמשיך לסיור ב"חוטונגים"- השכונות העתיקות של בייג'ין ההולכות ונעלמות לטובת גורדי שחקים הקמים לבקרים. נשוטט ברחובות הקטנים המובילים אל מגדל התוף ומגדל הפעמון (חלק מהדרך בריקשות) ונראה את "שוק הלוטוס", מרכז הבילוי העיקרי של פקידי הארמון הקיסרי בתקופה העתיקה שהפך לרחוב מסעדות וחנויות. נבקר ברחוב התרבותי המקסים-ליו לי צ'אנג. המקום, שימש כמרכז ההתכנסות לאנשי התרבות של בייג'ינג בתקופה הקיסרית, שומר עד היום על מקומו כמרכז תרבותי.

 

ביום הבא ניסע לבקר באחד מאתרי החומה וגדולה ונעלה למרומיה ברכבל. בניית החומה החלה לפני 2200 שנה כשסין הייתה מאוחדת תחת שלטון הקיסר צ'ין Qin)) שיחואנג די. מבצע זה הצריך מאות אלפי פועלים שרבים מהם הועסקו בכפייה בעבודת פרך. ממרומיה נבין את משמעותה ועוצמתה של החומה הסינית. נמשיך לעמק המלכים, בו קבורים 13 מקיסרי שושלת מינג (1368-1644), נטייל בדרך הקדושה (דרך הרוחות) ונבקר באחד משני אתרי הקברים הפתוחים לביקורים במקום. נבקר בארמון הקיץ – מתחם ענק ששימש זמן רב כגן מלכותי והורחב במידה ניכרת במאה ה-18. הקיסרית האלמנה צ'ישי החלה לבנות את מתחם הארמון מחדש ב-1888, והקימה ספינת שיש הניצבת חסרת תנועה על שפת האגם. הארמון המקורי שימש את הקיסרים כמעון קיץ, מקום מפלט מן החום היוקד, כך שהדגש בעיצוב הושם על מרכיבים קרירים: מים, גנים וגבעות. בשובנו לבייג'ינג, נבקר בכפר האולימפי- נבקר באיצטדיון האולימפי "קן הציפור", סבכת הפלדה הגדולה בעולם, ונצפה בבריכת השחייה "הבועה", העטופה אלפי מטרים רבועים של פולימר תכלכל, המעניק לה צורה של בועת סבון. כמו כן נבקר בימים אלה באחד מהשווקים המפורסמים של בייג'ין (שוק המשי, שוק הפנינים או שוק יאשו), ולא נחמיץ את שוק האוכל המפורסם של בייג'ינג הסמוך למדרחוב הקניות המפורסם ואן פו ג'ינג. באחד הערבים נצא למופע קונג-פו (Kong Fu). לינה בבייג'ינג.

 

ימים 6-5– בייג'ינג-שיאן (Xi'an)

עם בוקר נצא לשדה התעופה לטיסה לשיאן – עיר הבירה העתיקה היושבת בתחילתה של דרך המשי. נצא לבקר באחת התגליות הארכיאולוגיות המדהימות של המאה ה-20 - מתחם חיילי הטרקוטה שנועדו להגן על קברו של הקיסר צ'ין Qin)), הקיסר הראשון של סין ששמו היה שי חואנגדי- (Shi Huangdi). האתר הארכיאולוגי הנחשב לאחד החשובים והמדהימים בעולם נחשף במקרה בעת חפירת באר ע"י איכרים, ב-1974. בחשיפת המתחם התת קרקעי, נתגלו אלפי חיילי טרה קוטה בגודל טבעי, על סוסיהם, ערוכים במבנה קרבי, צבא שלם המוכן ללוות את הקיסר אל חיי הנצח. הם נתגלו חמושים בחלקם בכלי נשקם ומלווים במרכבות רתומות לסוסים. למרות מספרם הרב יש לכל דמות תווי פנים והבעה משלה. נצפה בסרט פנורמי המספר על נצחונות הקיסר, הקמת המתחם, ייצור פסלי החיילים, הריסת המתחם ע"י שושלת האן ועל גלוי האתר. נשוב אל העיר לביקור ברובע המוסלמי ובמסגד הגדול, אחד המסגדים הגדולים בסין. הוא בנוי בסגנון סיני ומשמש עדיין כמקום תפילה פעיל. נבקר בשוק של הרובע המוסלמי הנמצא ברחובותיו הצרים. נבקר גם בפגודת אווז הבר הגדולה, אשר באחד מגלגוליה נבנתה לשמש משכן לכתבים בודהיסטים שהובאו מהודו בידי הנזיר הנודד שואן דזאנג , (Xuan Zhang), ותרגמו על ידו לסינית. הפגודה המרשימה מתנשאת לגובה של 64 מ'. עוד נבקר, אם יאפשר הזמן, בחומות העיר, בשוק התבלינים והתרופות ובבית מרקחת סיני מסורתי בו נלמד על המסורת המיוחדת של הרפואה הסינית. בערב הראשון, נצא לארוחת ערב בסגנון דאמפלינג (דים-סאם) ובערב השני, נצא למופע מרהיב של מוסיקה וריקודים "שושלת טאנג" (Tang). לינה בשיאן.

 

ימים 8-7 - שיאן- צ'נגדו (Chengdu)- לשאן (Leshan)- אמיי- (Emei)

עם בוקר נטוס לצ'נגדו ונצא לנסיעה דרך האזורים הכפריים של חבל סצ'ואן, המאוכלס ביותר בסין, כשפנינו מיועדות ללשאן. נשוט אל אחת האטרקציות המדהימות בטיול – פסל הבודהה הענק, "דאפו" (Dafo). הפסל החצוב בסלע על גדת הנהר ומתנשא לגובה 71 מטר, נחצב במשך 90 שנה. נמשיך וניסע אל מרגלות ההר אמיי שאן, (Emeishan) שזרם בלתי פוסק של עולי רגל סיניים מכל רחבי הארץ נע בין שבילי ההר ומקדשיו. נעלה ברכבל כמה מאות מטרים, עד למקדש וואניאן (Wanian), בו נמצא פסלו של "פושיאן" (Puxian) -אחת מדמויות בודהא- הרוכב על פיל לבן בעל 6 חתים. נרד מההר בהליכה בשבילים, בינות לנופים ההרריים, נחלים זכים ויערות. נגיע לפביליון "המים הזכים" צ'ינגיין (Qingyin). אם יספיק זמננו נבקר גם בשמורת הקופים ונראה אותם בסביבתם הטבעית. לינה באמיי.

 

ימים 10-9– אמיי- צ'נגדו-ליג'יאנג (Lijiang)

בבוקר ניסע לצ'נגדו ונראה בדרכנו את מטעי התה. נבקר במרכז המחקר לרביית דובי הפנדה הפועל מ-1990. בערב נטוס לליג'יאנג בחבל יונאן. העיר ממוקמת ברמה בגובה 2400 מ' כשמסביבה הרים נישאים, חלקם מושלגים. בעיר נפגוש לראשונה את אחד המיעוטים המעניינים בסין (יש בסין 55 לאומים שונים הנוספים על הלאום העיקרי- ה"האן" (Han) המהווה כ-93% מאוכלוסיית סין). ליג'יאנג היא עירם של בני מיעוט הנאשי (Naxi), חברה מטריארכלית (המונהגת בידי הנשים) לשעבר, צאצאיהם של נוודים טיבטים. לנאשי לבוש מיוחד ותרבותם המטריארכלית באה לידי ביטוי גם במבנה הלשוני של שפתם. הם גם בין המיעוטים הבודדים שהנציחו את תרבותם בשפה פיקטוגרפית שהמציאו והיא ייחודית להם. נראה את בנות הנאשי המנהלות את המסחר וכלכלת הבית, הנושאות מסעות כבדים ומחלקות דמי כיס לגברים. העיר העתיקה שתעלות מים חוצות אותה בנויה בסגנון מסורתי. נסייר בעיר העתיקה, נבקר בפארק ברכת הדרקון השחור, במוזיאון הדונגבה(Dongba)-- תרבות הנאשי, נעלה ברכבל אל הר השלג, נראה את חיי היום-יום בכפרים, נבקר במקדש הטיבטי יופנג (Yufeng) ונבקר בכפר ביישה (Baisha) שבו נוכל לראות אמנות ייחודית למיעוט זה בצורת ציורי קיר )פרסקו). לינה בליג'אנג.

 

יום 11– ליג'יאנג-שנגרילה (Shangrila)

נצא בנסיעה צפונה, לאורך השוליים המזרחיים של הרמה הטיבטית, אל עבר העיירה ג'ונגדיאן (Zhongdian), עיר הפלך שנקראת מ-2004 שנגרילה. בדרכנו נעבור דרך נקודת תצפית על העיקול הראשון של נהר היאנגצה המפורסם, הנהר הגדול באסיה והשלישי בעולם. נמשיך בנסיעה עד למקום בו מתכנסים מימיו של נהר היאנגצה בקניון עמוק וצר ביותר- "ערוץ דילוג הנמר" שקירותיו הצפון מזרחיים נחשבים לגבוהים בעולם. נצא בהליכה קלה לאורך מצוקי הקניון, עד לנקודה בה על פי האגדה זינק נמר מגדתו האחת של הנהר לצידו השני. נמשיך בנסיעה מרהיבה בין רכס "הר השלג של דרקון הג'ייד (אבן הירקן)" לבין רכס האבה, שניהם מכוסים בשלג עולמים, דרך כפרים של מיעוטי היי (Yi) והנאשי, עד שנעלה אל הרמה של ג'ונגדיאן, שם ניתקל בסמלים הרבים של בני העם הטיבטי. בהגעה לג'ונגדיאן נבקר בכפר של בני המיעוט הטיבטי המדגים את סגנונות הבניה השונים האופייניים לאזור, ומשם נמשיך אל מלוננו להתאקלמות ומנוחה. בערב נצא לטיול רגלי לכיכר העיר בה מתאספים מידי ערב רבים מתושבי העיר שרובם בני המיעוט הטיבטי ורוקדים להנאתם. לינה בשנגרילה.

 

יום 12– שנגרילה- קונמינג (Kunming)

נצא לביקור בפרק ביטהאי- שמורת טבע הררית בעלת נופים אופייניים לאזור זה. אגמי טורקיז, הרים נישאים ומושלגים ויערות גבוהים של עצים מחטניים. נטייל לאורך האגמים, בשבילים בינות לעצים הגבוהים והמרשימים וניסע ברכבים המיוחדים לשרות המטיילים בפרק. נוכל לראות את עדרי היאק, התאו הטיבטי, בעל החיים שבעבר סיפק חלק גדול מהצרכים של תושבי האזור ההררי. בדרכנו נבקר בכפר טיבטי המדגים את סגנונות הבניה השונים האופייניים לאזור. נוכל לראות את הפגודות הקטנות הנמצאות כמעט ליד כל בית ולהתרשם מעבודות האמנות המקומית. אחר הצהרים נטוס לקונמינג. לינה בקונמינג.

 

יום 13 – קונמינג- גווילין- (Guilin)

עם בוקר ניסע לביקור ביער האבן שהוא אוסף מסיבי של עמודי גיר שנבקעו ונשחקו על ידי מי הגשמים וכך עוצבו לצורתם הנוכחית. מאובנים אשר נמצאו במקום מלמדים כי בעבר שכן האזור מתחת לפני הים. על פי האגדה, בני אלמוות ריסקו את ההר והפכוהו למבוך לנאהבים אשר בקשו לעצמם פרטיות. בתוך מבוך האבן המרשים מטפסים צמחים ונישאות פגודות.כל אחד יוכל להתבונן ולמצוא את הדמויות המפוסלות באבן כיד דמיונו. נראה את בני הסאני, מיעוט שנדחק לכאן לפני מאות שנים בבגדיהם הססגוניים ובריקודיהם העליזים לצלילי מוסיקה המנוגנת בכליהם המסורתיים. אחר הצהרים נחזור לקונמינג וניסע לביקור בשוק הפרחים המפורסם של העיר. השוק האדיר בממדיו מכיל מאות סוגים שונים של פרחים- טבעיים וגם מלאכותיים. צמודה לשוק חנות אדירת ממדים לשווק קפה. קפה אינו משקה שהסינים נוהגים לשתות- וחנות זו יועדה להחדיר את המשקה לסין. החנות מהווה דוגמא נהדרת ומאפיינת לכוחה הכלכלי ונחישותה של סין להדביק את הפער מהמערב. מאות סוגים של קפה ומוצריו מוצגים וניתנים לטעימה ע"י עשרות רבות של עובדים, בארץ שמרבית תושביה לא טעמו קפה מימיהם. משם ניסע לנמל התעופה ונטוס לגווילין, אליה נגיע בשעות מאוחרות ללינה.

 

יום 14 – גווילין- ינגשואו (Yangshou)

גווילין שוכנת בנוף קרסטי יפהפה שאין שני לו בעולם, אותו מכנים הסינים- "המקום היפה ביותר תחת השמיים". נבקר בגבעת חדק הפיל (סמלה של גווילין) בגבעת פובו (Fubo) ובמערת חליל הסוף שהיא מערת נטיפים פעילה. נהלך בין הזקיפים ונתבונן בנטיפים השונים המזכירים דמויות, חיות ועצמים שונים וכל זאת בתאורה ססגונית. אם מזג האויר יאפשר, ניסע להר מחוץ לגווילין עליו נעלה ברכבל כדי להשקיף על הנופים המיוחדים של אזור גווילין. בשעות אחר הצהרים ניסע ליאנגשואו, עיירה קטנה השוכנת בין צוקי אבן הגיר היפים, שהנופים מסביב לה שימשו השראה לאלפי אמנים בסין ומחוצה לה. בערב נוכל להצטרף למאות המטיילים המשוטטים ברחובה המרכזי של העיר, בין בתי הקפה , המסעדות והחנויות הפתוחות עד לשעות המאוחרות. מוסיקה מערבית ומזרחית נשמעת מפתחי בתי אירוח ומוסיפה לאוירה הססגונית של העיירה. אחרי ארוחת הערב נצא לראות הדגמה של דיג בנהר בעזרת קורמורנים. הדייגים שולחים את העופות המאולפים שגרונם קשור בטבעת המצרה את הושט ואינה מאפשרת לעוף לבלוע את הדג שצד, אם הוא עולה על גודל מסוים. לינה ביאנגשואו.

 

יום 15- ינגשואו

עם בוקר נצא לשיט על הנהר לי (Li). לאורך רצועת הנהר נוכל לראות את הצוקים המפורסמים, שפע שיחי במבוק, דייגים בסירות קטנות, כובסות בנהר, עדרי תאו וכפרים ציוריים. צוקי הגיר המקיפים את העיירה תלולים וגבוהים ובבואתם המשתקפת במים יוצרת מראה מלא חן. אלה הנופים ששימשו השראה לכל אלפי האמנים המציירים את הנופים המפורסמים. נבקר בשוק הססגוני ביאנגשאו אשר מספק לנו הזדמנות נוספת להצטייד במזכרות, ביגוד בסגנון סיני, חפצי אומנות וציורים סיניים נהדרים. נמשיך ונסייר ברגל בכפרים חבויים המונחים למרגלות צוקי ההוד הירוקים של יאנגשואו ונוכל לצלם את גבעת הירח. בערב נצא למופע – "התרשמות" (אימפרשן) על נהר לי. המופע נבנה והופק במשך 5 שנים, באתר נוף מדהים על גדות נהר לי , מוקף 12 הרים זקופים "הצומחים" מתוך הנהר כרקע לבמה, שהיא הנהר עצמו. על שפת הנהר נבנה אמפיתיאטרון ענק פתוח בן 2,500 מקומות ישיבה. המופע מתרחש על הנהר עצמו, על גדות הנהר ועל במות הצפות על המים בתוספת מסכי קולנוע ענקיים ומתקני תאורה מופלאים. זהו מופע של 600 משתתפים – רקדנים, זמרים, נגנים, דייגים, ילדים, אקרובטים וחקלאים, הנתמכים ע"י עשרות אנשי במה, הגברה, תאורה ואפקטים אור קוליים. (במופע נוטלים חלק גם בעלי חיים ובעלי כנף). המופע מתאר את חיי הכפר והדייגים, חיי היום יום והחגים, וההרמוניה שבין התושבים המקומיים, לבין הנוף, הטבע והסביבה המיוחדת של נהר לי. לינה ביאנגשואו.

 

ימים 16 – ינגשואו- לונגשן (Longsheng)- האנגג'ו (Hangzhou)

בבוקר נצא לנסיעה בדרך כפרית יפה ונגיע אל טרסות האורז המרהיבות של לונגשן שמצפון לגווילין, מקום מושבם של כמה ממיעוטי המחוז. נבקר אצל בני מיעוט היאו, שבנותיו מתהדרות בשערן הארוך שאותו אינן גוזרות כל חייהן. כמו כן נבקר את בני מיעוט הג'ואנג המתגורר בכפרים במעלה ההרים שהגישה אליהם היא בשבילי הליכה בלבד. נבקר גם באחד הבתים כדי לראות את אורח המגורים ומבנה הבית של הכפריים. בשעות הערב נחזור לגווילין על מנת לטוס להנגג'ו העיר שכונתה ע"י מרקו פולו "גן העדן שעל האדמה". לינה בהנגג'ו.

 

יום 17–האנגג'ו (Hangzhou)- טונשי (Tunxi)

העיר הנגג'ו ממוקמת ליד התעלה הגדולה, המקשרת אותה עם אזור בייג'ין (Beijing) לאורך 1800 ק"מ. העיר ממוקמת בין מטעי תה ויערות במבוק, על שפת "האגם המערבי" היפה. נבקר את פגודת "שש ההרמוניות" המיוחדת שלפי המסורת הוקמה כהבעת תודה לשומרים על הדייגים ויורדי הנהר מפני גל הגאות המפורסם של החודש השמיני של השנה הסינית. נבקר במקדש לינגיין מהמאה ה-14. זהו מנזר בודהיסטי ובו מבנים מתקופת שושלת הצ'ינג, לצד מבנים חדשים מהשנים האחרונות בהם ניצבים מאות פסלי נחושת בגודל טבעי של תלמידי בודהא.ייחודו של המקדש זה הם מאות הפסלים המפוסלים על צלע ההר בתחומי המקדש. נוכל לצפות במאמינים הבודהיסטיים ובנזירים נושאים תפילותיהם, מדליקים נרות אדומים ומבעירים מקלות קטורת. בתום הביקור נמשיך לעיירה טונשי, נקודת יציאתנו לביקור בהר הצהוב, שם נלון.

 

יום 18–שמורת הואנגשאן- ההר הצהוב- (Huhangshan)

בבוקר נתחיל את ביקורנו בשמורת ההר הצהוב. נתחיל את מסענו בעליה הרכבל. ככל שמזג האויר, זמננו וכוחנו יאפשרו לנו, נטייל בנקודות התצפית השונות של ההר. נצפה בים העננים העוטף את הפסגות הגבוהות המזדקרות ממנו כאיים, נראה את סלעי הגרניט המפורסמים בצורותיהם המיוחדות שלרבים מהם נתנו הסינים שמות מעוררי סקרנות, ונהנה מהעצים המחטניים סחופי הרוחות הנאחזים בסלעי הגרניט. הנוף הפראי והמיוחד של ההר מגלם את אידיאל יפי הנוף הסיני, וההר ונופיו שימשו מקור השראה לאמנים הסינים- ציירים, משוררים וסופרים במשך מאות שנים. נלון במעלה ההר הצהוב.

 

יום 19 הואנגשן- שנחאי (Shanghai)

נשכים בבוקר לראות את הזריחה המפורסמת מפסגות ההר הצהוב. לאחר ירידצנו מההר נצא לשנחאי. בדרכנו נעבור אזור פורה ומעובד בצפיפות. נוכל לראות את בתי האיכרים, ברמה גבוהה בהרבה משראינו באזורי יונאן (Yunan) וסצ'ואן (Sichuan). בינות למאות האגמים והנהרות הטבעיים המהווים את הדלתה של נהר היאנגצה האדיר, בנו התושבים המקומיים עיירות יפהפיות, בהן התגוררו משפחות של סוחרים עשירים, פקידים מלכותיים ואנשי רוח ותרבות, ובהן מאות תעלות בהן השיטו סחורות. עיירות אלו נותרו חבויות משך מאות שנים, כמעט ללא שינוי. נמשיך אל העיירה הקסומה ג'וג'ואנג. כל העיירה מרושתת בתעלות מים- ונציה של המזרח. נטייל בסמטאות העיירה הצרות, נשוטט בין התעלות, הגשרים והבתים העתיקים, נבקר ב"גשר הכפול", המפורסם של ג'וג'ואנג ונשוט בתעלותיה. נמשיך לשנחאי אליה נגיע בשעות הערב.

 

ימים 21-20- שנגחאי -

שנגחאי היא עיר מחוז, אחת מארבע ערי המחוז של סין (בייג'ין, שאנחאי, טיאנג'ין וצ'ונגצ'ינג) ואחת הערים הגדולות ביותר בעולם. היא בירתה הכלכלית של סין ומרכזת את עסקי המסחר הבנקאות והתעשייה של סין. לצד העיר המודרנית להפליא נותרו שכונות ומבנים עתיקים, ההולכים ומפנים דרכם לגורדי השחקים הנבנים מכל עבר. נבקר במקדש הבודהיסטי המוכר ביותר- מקדש בודהה העשוי ג'ייד, שהוא מקדש פעיל בו נערכים טקסים דתיים. נבקר בשכונה שהייתה בימי מלחמת העולם השנייה גטו יהודי ובה נמצא עדיין בית כנסת ששימש את הקהילה היהודית, פליטי המלחמה באירופה אשר מצאו מקלט בעיר. בית הכנסת הפך למוזיאון המנציח את תולדות יהודי שנחאי. לא נפסח על אחד המוזיאונים המפורסמים בעולם- מוזיאון שנחאי המרהיב גם בעיצובו וגם בתכולתו. נבקר בגן יו שנבנה לפני כ-400 שנה ולמרות שהוא גן קטן יחסית, הוא מרשים ביופיו תודות לעיצובו המיוחד הכולל ביתנים מקושטים, פגודות וספסלים למנוחה בינות לאגמי מים קטנים השורצים דגי זהב. הגן נמצא ב"עיר הסינית" של שנחאי, אזור שהפך לבזאר ענק מלא מסעדות, חנויות מזון ומזכרות. נמשיך לרחוב ננג'ינג- מדרחוב הקניות המפורסם של העיר. משם נסע ברכבת התיירים מתחת לנהר חואנג פו ונעבור לרובע פודונג- רובע חדש בן פחות מ-20 שנה המדהים בשפע בניניו שהם מהגבוהים בעולם. נעלה לתצפית מרשימה על העיר וסביבותיה ממרומי מגדל הטלוויזיה ונסיים את ביקורנו במוזיאון לתולדות העיר שנחאי. בערב נצא למופע אקרובאטיקה מדהים לפי מיטב המסורת הסינית. לאחר המופע נצא לטייל ברובע הצרפתי המשוחזר שהוא למעשה רובע הבילויים. נמשיך נטייל לאורך הבונד- הטיילת המפורסמת של העיר ונראה את הבניינים הקולוניאליים הישנים. העברה לשדה התעופה ברכבת המאגלב הנוסעת במהירות של 431 ק"מ לשעה . (תלוי בנמל התעופה ממנו נטוס לבייג'ין). משם נטוס חזרה ארצה עם עצירת ביניים קצרה דרך איסטנבול .

 

יום 22 – ביג'ין- -תל אביב -

הגעה לתל אביב סיום הטיול.