קובה, קוסטה ריקה 09/10/2015 - 21/09/2015

divider

פרטים עיקריים על הטיול

תאריך09/10/2015 - 21/09/2015חברההנגכנגכנלינהגהנגכגנ

טיול לקובה, קוסטה ריקה –       

19 יום

 

טיול לקובה וקוסטה ריקה לוקח אותנו למסע במרכז אמריקה והקאריביים, מסע המשלב את נופי יערות הגשם והרי הגעש של קוסטה ריקה, עם התרבות, המוסיקה והסיפור המרתק של האי קובה. טיול לקובה הוא מסע אל אי טרופי מנותק ובודד בים הקאריבי. זהו טיול בעקבות המפגש המרתק בין העבדים השחורים מאפריקה והאדונים הלבנים הספרדים. התושבים הם בני תערובת שנוצרו מתוך כור היתוך של בעלי אחוזות לבנים ועבדים ושפחות אפריקנים. מתוך העבר הקשה של עבדות במטעי הסוכר, אחוזות הטבק וחוות הבקר, צמחה תרבות עשירה המשלבת את המקורות האפריקנים והאירופאים. המוסיקה האפרו-קובנית על כל גווניה – הממבו והצ'ה צ'ה צ'ה, הבולרו והסלסה, היא תולדה ישירה של עירוב התרבויות, וביטוי לתרבות העבר ומאוויי ההווה של התושבים.

טיול לקוסטה ריקה אל שמורות הטבע של ארץ טרופית עם תופעות טבע מרשימות, יערות גשם, הרי געש פעילים, לגונות ונהרות בצד הים הקריבי וחופי האוקיינוסים. מסלול הטיול לקוסטה ריקה כולל מסלולים רגליים ביערות גשם, סיור צמרות ייחודי. ביקור בחוות אקזוטיות, צפייה בתופעות געשיות מרתקות, תצפיות על חיות הבר, שיט בתעלות הלגונות הטרופיות, ומגע ישיר עם הטבע המופלא של מרכז אמריקה.  

 

יום 1 ת"א – הוואנה

טיסת בוקר דרך אמסטרדם אל הוואנה בירת קובה. לאחר הנחיתה, נעבור למלוננו לארוחת ערב ולינה.

 

יום 2 פינאר דל ריו – מחוז מגדלי הטבק 

לאחר ארוחת הבוקר, נצא בנסיעה אל מערב קובה, לאזור מגדלי הטבק במחוז פינאר דל ריו. נבקר בעמק וינאלס, בו נפרשים שדות טבק בין כפרים קולוניאליים והרי גיר מרשימים ("מוגוטס"). נבקר בשדות הטבק, בבתי הייבוש ("טבקרוס") ובבתי החרושת לליפוף הסיגרים. נשוט במערת הנטיפים בתוך גבעות המוגוטס, נביט אל ציור קיר גדול של חיות פרהיסטוריות, וניהנה ממראות ההרים במקום. אחר הצהריים נשוב להוואנה. בערב נצא להסתובב במרכזה של הוואנה. לינה בהוואנה.

 

יום 3  הוואנה, בירת קובה 

הוואנה, בירת קובה, היא עיר ידידותית המונה שני מיליון תושבים, בעלת עבר קולוניאלי מפואר המתבטא בכיכרות וברחובות של העיר העתיקה. בנייניה הקולוניאליים המרשימים, הנשמרים היטב ומתחדשים בחסות בתמיכת אונסקו הם נכס תרבותי לאנושות. ההווה מתבטא בשכונות החדשות ובעיר המודרנית, שלה פן קוסמופוליטי, לצד הרום,  הסיגריה והסלסה – ממאפייני העבר הקרוב.

נשוטט ברחובות ונתרשם מן העבר וההווה הניבטים מן הבתים והאנשים בכל פינה. נטייל בפלאזה דה ארמס וכיכר הקתדרל וברחובות הציוריים היוצאים מהן. אחר הצהריים ניסע לשדה התעופה ונעלה על טיסת ערב לדרום קובה אל העיר הקולוניאלית סנטיאגו דה קובה. לינה בסנטיאגו.

 

 

יום 4 סנטיאגו דה קובה – ערש התרבות הקובנית

בסנטיאגו, העיר השוכנת לחופו הדרומי של האי קובה, היה הנמל המרכזי של הספרדים בתקופה הקולוניאלית. כאן החלה המהפכה שהובילה את פידל קאסטרו לשלטון עד ימינו. סנטיאגו ידועה גם כמרכז המסורתי של המוסיקה האפרוקובנית, סלסה וג'ז קובני, במועדונים ובבתי ספר טובים לסלסה. ניסע לטייל בהר גבוה שליד סנטיאגו. אם יתאפשר נטפס ברגל אל האבן הגדולה – גראן פיאדרה, ונסייר בגן הבוטני במקום. נמשיך וניסע לצפות ולסייר במבצר העתיק המרשים ששמר על הנמל מפני שודדי הים, ונאכל שם אל מול נוף הצוקים והים. אחר הצהריים נצא לסיורים רגליים בשכונות הישנות של סנטיאגו, להכיר את חיי הרחובות העניים, אך עשירים באירועים, ובעיקר נספוג את האווירה הייחודית של המקום. לינה בסנטיאגו.

  

יום 5 מסנטיאגו לקמאגווי 

בבוקר נבקר בבית הקברות המעניין סנטה איפיגניה, שם ניחשף להיסטוריה המרתקת של קובה דרך הקברים של גדולי האומה, מדינאים ואנשי מוסיקה. לאחר מכן נצא בנסיעה צפונה לצד רכס ההרים סיארה מאסטרה, ודרך הנופים הטרופיים והכפריים של קובה. הכבישים צרים, התנועה דלילה ואיטית ושדות חקלאיים נראים מכל עבר. נעצור לביקור באזור הקולוניאלי היפה של העיירה באייאמו, שם נרקמו קשרי המהפיכה של המאה ה-19 כנגד השלטון הקולוניאלי. המשך נסיעה אל העיירה הקולוניאלית היפה קמאגווי, הידועה בכדי האכסון העתיקים (טינאכון). עיירה זו בעלת חשיבות היסטורית ופוליטית מהמאה ה–16. בתים ורחובות רבים בה השתמרו להפליא, וחיי הרחוב העשירים שלה מתעוררים עם לילה לקול צלילי המוסיקה. לינה באיזור קמאגווי.

 

ימים 6 - 7 עבר מפואר בטרינידד 

נצא לסיור בוקר פנורמי בקמאגווי, כולל ביקור בשוק המקומי. נמשיך בנסיעה בכבישי מרכז קובה. לקראת צהרים נגיע לאזור הררי, וניסע לאורך הרי סיארה אסקמבריי אל טרינידד. עמקי החוף וההרים באזור טרינידד היו מרכז תעשיית הסוכר של קובה במאות השנים האחרונות. כתוצאה מכך בעמקים הציוריים שסביב העיירה נמצאים שרידי אחוזות ענק מפוארות, ולצדן מבני המגורים של העבדים השחורים. בטרינידד, שהיא אולי העיר היפה ביותר בקובה, יש מספר רב של בתי מידות קולוניאליים, סמטאות מרוצפות ובתים צבעוניים. נבקר באחוזות הסוכר הנרחבות שבעמק למרגלות ההרים, "ואייה דה לוס אינחניוס". נוכל לטפס אל מגדל הפעמון הענק שצלצל בעבר הלא רחוק (עד סוף המאה ה- 19), כדי להזעיק את העבדים לעבודת הפרך בשדות.  בהמשך נטייל בסמטאות טרינידד, עיירה נעימה לבלות בה במסע אל העבר המפואר, גן עדן לאוהבי ארכיטקטורה ומקום נפלא להתמזג עם המקומיים בבתיהם, לבקר במוזיאון ,טרינידד היא בדיוק המקום לשמוע מוסיקת סלסה מודרנית וללגום משקה אלכוהולי טוב בבאר קנצ'נצ'רה. לעת ערב נצא אל מועדוני הסון והסלסה המסורתיים, ליהנות מהמוזיקה הטובה, המשקאות העממיים והריקודים. לינה בטרינידד.

  

יום 8 בדרך מפרץ החזירים להוואנה

בבוקר נצא בנסיעה למרגלות הרי סיארה אסקמבריי אל עיר הנמל היפה סיאנפואגוס, ומשם נמשיך דרך אזור הביצות בנסיעה אל "מפרץ החזירים", שם ניסו גולים קובניים בתמיכה אמריקנית לפלוש לקובה, על מנת לנסות ולהוריד את פידל קסטרו מן השלטון בתחילת דרכו. נעצור לארוחת צהרים בדרך ואם הזמן יאפשר רחצה בבריכה צלולה בתוך היער הקרויה "מערת הדגים". משם נעלה על הכביש המהיר ונמשיך בנסיעה להוואנה אליה נגיע לקראת ערב, לינה בהוואנה.

 

יום 9 הוואנה- סן חוזה

לאחר ארוחת הבוקר,  נמשיך את סיורנו בשכונות השונות של הוואנה. נלמד על  העבר הקולוניאלי כמו גם את חצי היובל האחרון בקובה ,נצא לסיור במכוניות אמריקאיות ישנות וניסע לאורך טיילת המאלקון הפונה לעבר גלי הים המתנפצים אליה, ונכיר את הרובע החדש של הוואנה. בתום הסיור ניסע לשדה   התעופה ונעלה על טיסת ערב מהוואנה לקוסטה ריקה. לאחר הנחיתה ניסע למלוננו לארוחת ערב ולינה.

 

יום 10 הר הגעש פואז, מפלי לה פז וחוות קפה  

היום נתחיל את טיולנו בקוסטה ריקה, נצא לביקור במפלי לה פז, השוכנים ביערות של מדרונות הר הגעש פואז. נטייל בגני הפארק, בגן הסחלבים ובחוות הפרפרים ויונקי הדבש ונצא לסיור בחוות קפה באיזור לינה בסן חוזה.

 

יום 11   שמורת הטבע  טורטוגרו- שייט תעלות  

נסיעה לשמורת טורטוגרו השוכנת בצפון מזרח המדינה, לחוף הים הקאריבי. נצא הפלגה מנמל קניו בלנקו בסירה מהירה דרך תעלות מים ונהרות. פארק טורטוגרו מורכב מרשת תעלות ואגמים בהם חיים בעלי חיים רבים כמו קרוקודילים, איגואנות, צבים, קופים ולמעלה מ-300 סוגי ציפורים.  צפייה בשפע בעלי החיים הנמצאים במים, על העצים ועל גדות הנהרות. אחר הצהרים נצא לטייל באזור ונבקר בעיירה טורטוגרו. לינה בלודג' בשמורת הטבע.

 

יום 12 הר הגעש ארנל – המעיינות החמים 

בשעות הבוקר המוקדמות נצא לסיור באמצעות סירות בתעלות המים של השמורה, נצפה בנופי היער ובחיות הבר. לאחר השייט ,המשך נסיעה מערבה אל אזור המישורים הצפוניים מהם מתנשא הר הגעש הפעיל ארנל. הר הגעש ארנל  הוא הפעיל והציורי ביותר מבין הרי הגעש של קוסטה ריקה מאז התפרצותו הגדולה ב-1968. הנסיעה סביב אגם ארנל הציורי היא בין חוות קפה ושטחי מרעה. לאחר שנתארגן במלוננו נצא לארוחת ערב ורחצה במעיינות חמים הטובלים בצמחייה טרופית שופעת, אדים חמים ומפלים. לינה בארנל.

  

ימים  13-14 שמורת מונטה ורדה  

בבוקר ניסע לביקור במפלי לה פורטונה. משם נמשיך בנסיעה אל שמורת יער העננים מונטה וורדה, הנמצאת על רכס הררי וטרופי, ומכונה גם "יער ערפל" בגלל יערות הגשם הצפופים וירוקי עד, המקבלים משקעים בצורת עננים הנחים על צמרותיהם. ביער חיים עצלנים, קופים, נחשים, מאות מיני פרפרים ומגוון רב של ציפורים. נצא ליומיים של טיולים וביקורים באזור נפלא זה כגון: סיור צמרות (אומגות) עוצר נשימה דרך 14 פלטפורמות המחוברות בכבלי מתכת, שהמטיילים גולשים ביניהן באומגות מעל "נפלאות היער". נמשיך ל"סקאי ווק" - סיורי הליכה על גשרי עץ תלויים ביער עד טרופי לח. הסיור כולל הליכה על גשרים התלויים בגבהים שונים ונותנים אפשרות למבט על הצומח והחי ביערות השמורה ועוד. נערוך סיור הליכה בשמורת הטבע ונכיר את עולם החי והצומח בקוסטה ריקה. לינה באזור שמורת מונטה ורדה.

 

ימים 15-16 שמורת מנואל אנטוניו והאוקיינוס השקט

בבוקר נרד מן ההרים לכיוון האוקיינוס השקט. ניסע דרומה בין חופים לבנים, יערות גשם ומטעים חקלאיים, אל שמורת מנואל אנטוניו, הנמצאת במרכזה של רצועת חוף על שפת האוקיינוס השקט. בדרך נעצור ליד נהר התנינים טרקולס. נבלה יומיים בפארק הלאומי מנואל אנטוניו, המיוחד בחופיו הציוריים, שיער גשם ירוק משמש להם כתפאורת רקע. נצא למסלולי הליכה ביער הגשם החופי, במפרצים הקטנים ובמצוקים, ונפגוש את שפע בעלי החיים של השמורה: עצלנים, איגואנות, ציפורים, קופים שונים כמו קופי הקפוצ'ין ועוד. נשוט בסירות קאטאמראן לאורך החופים הציורים, ונגלה איים מסתוריים, צוקים וסלעים בצורות ייחודיות המשמשים בית לסוגים רבים של ציפורים ועופות מים כמו שקנאים, מגלנים ועוד. לינה במנואל אנטוניו .

   

ימים  17-19  הדרך הביתה – סן חוזה – מדריד- ת"א

נמשיך את סיורנו באזור בהתאם לשעת הטיסה ולאחר מכן ניסע לשדה התעופה בסן חוזה. נעלה על טיסה למדריד אליה נגיע לפני הצהריים של היום למחרת (ה-8.10). לאחר הנחיתה, נצא להסתובב במדריד ונעבור למלון בקרבת שדה התעופה ללינה. למחרת בבוקר ניסע לשדה ונעלה על טיסה לת"א. ננחת בת"א בשעות  הצהריים  של היום ה19 לטיול (ה-9.10).