פרו בוליביה ואקוודור 03/08/2017 - 15/07/2017

divider

פרטים עיקריים על הטיול

תאריך03/08/2017 - 15/07/2017חברהנווה אקדמיהנקודות שיא בטיול

 

טיול לפרו, המדינה היפה והמעניינת ביותר בעולם! ולשתי שכנותיה החינניות מצפון ומדרום אקוודור ובוליביה, הוא מסע מרתק להיסטוריה הפרה-קולומביאנית המאלפת של יבשת דרום אמריקה, שנכרת ומורגשת בחזקה, ובאופן בלתי אמצעי, במפגש עם המקומיים בדרך. אך בנוסף לתרבות, אלו גם מדינות שנחשבות בצדק ל"מעצמות טבע" עולמיות, והן מגוונות בשכיות טבע נהדרות ובלתי רגילות. זהו טיול מדהים!! 

מסלול הטיול

יום 1, תל אביב – אירופה – לימה
בשעות הבוקר ניפגש בנתב"ג, נטוס דרך יעד ביניים באירופה ללימה – בירת פרו, אליה נגיע בשעות הערב, ולמלוננו.

יום 2, לימה – סיור עיר: המרכז הקולוניאלי העתיק – פאראקאס
נצא לסיור בעיר כדי להכיר את חיי הרחוב והשווקים באזור הקולוניאלי העתיק, המעיד על עברה העשיר של העיר המרכזית בערי דרום אמריקה בתקופה הספרדית. נבקר במרכז הקולוניאלי העתיק שהוא נכס שימור עולמי, הכולל את פלאזה דה-ארמס (פלאזה מאיור), פלאזה סן-מרטין, את ארמון הנשיאות ואת הקתדראלה המפוארת בה נמצא קברו של פיזארו – כובש ממלכת האינקה ועוד… אחה"צ נצא מלימה בנסיעה לאורך חופי האוקיינוס השקט בנוף מדברי קסום. לעת ערב נגיע לחצי האי פאראקאס, לינה באזור.

יום 3, פאראקאס – שייט אל איי "גאלאפגוס הקטנה" – טיסה מעל קווי נאסקה – לימה
נצא לשייט בסירות מהירות לקבוצת איי באייסטאס המכונה "גאלאפגוס הקטנה". מי זרם האמבולט הקפואים המגיעים לחופי פרו, מביאים דגה עשירה ביותר, אך אינם מתאדים ולכן יוצרים מדבר לצידם. בשל המים הקפואים והדגה העשירה התקבץ במקום מגוון עשיר במינו של חיות ועופות ים. נוכל לצפות מהסירה באלפי אריות ים, ציפורים מקננות, פינגווינים, דולפינים וצבי-ים השוהים בשמורה ייחודית זו ואנו נתקרב אליהם עד כדי מטרים ספורים!  אחר הצהריים טיסה במטוסים קלים מעל קווי נאסקה מעל אחד האזורים היותר מסתוריים ומרתקים– קווי נאסקא. זו תופעה ייחודית בעולם, של ציורי קווים לולאות וחיות שונות, המתפרשים על פני קילומטרים רבים של קרקע מדברית, הקוים התגלו בשנות ה- 30 ומאז מושכים אל המקום חוקרים רבים המנסים להבין את פשרם, בשעות הערב המאוחרות נשוב ללינה בלימה.

 

יום 4, לימה – הקטקומבות של כנסיית סן פרנסיסקו – המוזיאון האנתרופולוגי – ארקיפה
נצא לביקור בקטקומבות של כנסיית סן פרנסיסקו ולאחריו נפנה לביקור במוזיאון האנתרופולוגי. לעת צהריים נטוס אל מרומי האנדים לעיר ארקיפה, השנייה בגודלה בפרו, השוכנת ברכס האנדים המערבי למרגלות "אל מיסטי", הגבוה בהרי הגעש בפרו. עם הגיענו נבקר במחנה ההיסטורי הבנוי באבן סילר וולקנית, בקתדרלה שבפלזה דה ארמס, ובמידת האפשר גם במנזר סנטה קטלינה הקולוניאלי ומשם למלוננו באריקיפה

 

ימים 5-6,  קניון נהר קולקה – המשך בפונו
במהלך היומיים הקרובים נסייר בקניון העמוק ביותר בדרום אמריקה! (עומקו מעל 3,000 מטר!) ניסע בינות נופים עוצרי נשימה למרגלות רכסים געשיים, נסייר ונחשף לתופעות גיאולוגיות יפהיפיות כגון קונגלומרטים, תצורות חול מיוחדות, וכן אוכלוסיות האזור המיוחדות והססגוניות. ביום החמישי נסייר בשבילים יפהיפיים בנופים מדהימים בואכה עיירות קסומות, שם נכיר את תושביהן הייחודיים. למחרת נמשיך את הסיור בקניון ונסיים בנסיעה לתצפיות על תרמיקות של קונדורים – אותם דורסי העל של דרום אמריקה, תצפיות אשר ישאירו אותנו עם תחושה כאילו אנו מרחפים באוויר. לסיומם של יומיים בלתי נשכחים, נגיע  לאזור אגם הטיטיקקה אל העיירה פונו ואל מלוננו.

הערה: הלינה בקניון קולקה תהיה במקומות הטובים ביותר בנמצא –  חוות או בתי הארחה מקומיים עם רמת שירות בסיסית בלבד.

 

יום 7,  פונו – האתר הפרה אינקאי טיוואנאקו – לה פאז
הבוקר נעבור את הגבול לבוליביה לבקר באתר העתיקות של תרבות טיוואנאקו בבירתה של המעצמה האזורית ששלטה כאן במאה השישית, לפני האינקה. בדרכנו לאתר נראה את נופי האלטיפלאנו המדהימים ואת אנשי האיימרה תושבי האזור ואת החקלאות הבסיסית שלהם. נסע לאורך אגם טיטיקקה ונראה את החקלאות הימית באגם הגבוה בעולם. בהגיענו לאתר טיוואנאקו, אנו צפויים לחזות בשיא של הארכיטקטורה הפרה אינקאית: שערי כניסה לעיר מרשימים ביותר, עיטורים, מבנים מרשימים פסלי אלים ודמויות. בסיום ניסע ללה פאז בירת בוליביה.

 

יום 8, לה פאז – שוק המכשפות – שווקים אינדיאניים – ערב: יציאה למופע פולקלור
את היום נקדיש לסיורים בלה פז. בעיר הגדולה, בירתה האדמיניסטרטיבית של המדינה, יש שילוב של ישן וחדש, עושר ועוני. גורדי שחקים ובנינים מפוארים. העיר נמצאת בגובה של למעלה מ-3660 מ' מעל פני הים, מוקפת בפסגות גבוהות של  הרי האנדים, נצפה על העיר מאחת המרפסות המיוחדות, שם נקבל פרספקטיבה מאד יפה של העיר התחומה בין הרים ונהר. נבקר בפלסה מורילו, מקום משכן הפרלמנט ובניני הממשל, בפלסה סן פרנסיסקו, שם נתרשם מן החזית הגוטית היפה של כנסיית סן פרנסיסקו, שסביבה יש ריכוז של שווקים אינדיאנים. נבקר בשוק המכשפות ונתרשם ממגוון המוצרים המיוחדים הנמכרים במקום.בערב נצא ל"פניה" -  מועדון פולקלור, למופע כולל ארוחת ערב.

 

ימים 9-10-11, טיסת בוקר לאויוני – שלושה ימים במדבר המלח הסאלאר
הבוקר נטוס כשעה לעיירה אויוני הנמצאת בפאתי מדבר המלח "- הסאלאר דה אויוני ."בשלושת הימים הקרובים נצא לטייל ברכבי שטח במישורי האלטיפלאנו הבוליביאני, ניסע בינות לגונות בצבעי כחול ירוק ואדום המחליפות צבעים עם כל שינוי כיוון הרוח, כשאנו מוקפים בהרים ובהרי געש, אשר פסגותיהם נושקות ל-7,0000 מטרים. נבקר באי הדייג בו גדלים קקטוסי ענק בצורות משונות ובבית קברות לקטרי רכבת עייפים. ניסע במרחבי הסאלאר, המלחה העצומה, כשמאופק לאופק רק נוף המלח והשמיים המשתקפים בתוכו. לא פעם תהיה לנו את התחושה שאנו כאילו נוסעים על פני הירח, נבקר בעיירות נשכחות בהן נפגוש תושבים מיוחדים. נראה שקיעות וזריחות מרהיבות ונלון במקומות נידחים באווירת "סוף העולם".

 

יום 12, טיסה ללה פאז – "עמק הירח" – מוזיאון הזהב – מוזיאון כלי הנגינה
טיסה ללה פאז. עם  הנחיתה, נצא לחצי יום סיור ב"עמק הירח" הנמצא מדרום לעיר, הוא אזור המאופיין בתצורות סלע מיוחדות, המזכירות נוף ירח, והביקור כמובן מאד מעניין. לסיומו נחזור ללה פאז ונפקוד את מוזיאון הזהב ואת מוזיאון כלי הנגינה, ולאחריהם נמשיך ונבקר  במספר שווקים מעניינים אשר לה פאז מתברכת בהם… לינה בלה פאז.

 

יום 13, לה פאז – טיטיקקה – קופקבנה – שייט לאי השמש – חציית  גבול לפרו – פונו
נפרד מלה פאז ונעלה לאלטיפלנו. בדרכנו לאגם טיטיקקה נגיע לקופקבנה, עיירה צבעונית השוכנת לגדות האגם. נצא לשייט (כולל א. צהרים) אל אי השמש,  שלפי המיתולוגיה הוא מקום הולדתו של אבי אומת האינקה, נעלה על אי השמש ונטייל  בחלקו הדרומי, בגני האינקה ובין השרידים הארכיאולוגיים המעידים כי האי היה מיושב. בתום הסיור נשוט אל המזח, נחצה את הגבול לפרו ונמשיך ללינה בפונו.

 

יום 14, ביקור באיי האורוס – סילוואסטאני – מקדש וורקוצ'ה – קוסקו
ביקור באיים הצפים של שבט האורוס .האיים הללו –צפים העשויים מגומא הטוטרה, שעליהם מושבות מגורים של אינדיאנים שגם שטים בסירות גומא. אנו נשוט בינות הבתים ונתרשם עמוקות. בהמשך נצא בנסיעה לעבר קוסקו, ניסע לאורך רכס האנדים שייקח אותנו למישורים הגבוהים של האנדים למעבר ההרים לה-ראיה, שגובהו 4,300 מטרים! נבקר במקדש וורקוצ'ה, נמשיך לעיירה הקולוניאלית אונדוליאס, ונראה כנסיה מיוחדת לא אופיינית שנבנתה ע"י הילידים. במהלך היום נבקר באתר הקבורה של סילוואסטאני, וכן נבקר בנחלות של בני שבט האיימארה. נמשיך לאורך רכס האנדים, נעבור את השער והחומה האינקאית שהפרידה בין קוסקו לרמות  האלטיפלאנו, ומשם בנסיעה בעמקים החקלאיים מתקופת האינקה. אחה"צ המאוחרות נגיע ללב האימפריה האינקאית קוסקו.

 

יום 15, קוסקו – מקדש השמש – המעיין הקדוש – מבצר סאקסאיוואמן – לינה קוסקו
עמק נהר האורובמבה ואזור העיר קוסקו היו מיושבים כבר לפני מאות שנים. מהמאה ה- 13 היה העמק מרכזם של האינקה. באמצע המאה ה- 15 קם "הורדוס" מקומי שבנה את קוסקו כעיר ענקית. הוא בנה מבני ענק מדהימים, מערכת הובלת מים וטראסות חקלאיות והפך את העיר לבירתם של 12 מיליוני אדם במרכזה של היבשת. הבירה החזיקה מעמד פחות ממאה שנה. מספר עשרות ספרדים שהגיעו במאה ה-16 כבשו את קוסקו ובנו בה כיכרות וכנסיות קתוליות. כאן נראה את השילוב המיוחד הזה של מבני אינקה לצד מבנים לטיניים. נהנה מן הצבעוניות של אנשי הקצ'ואה – שרידי האינקה. נסייר בין הסמטאות מרוצפות האבן והמדורגות, לאורך חומות האבן האינקאיות. נבקר סדרת אתרים בולטים של האינקה ולצידם נראה את הכנסיות בסגנון איברי קריאולי. במהלך היום נבקר באתרי קוריקנצ'ה – מקדש השמש, טמבומצ'אי – המעיין הקדוש, קנקו – מקדש הזיגזג ועוד. הדובדבן של היום יהיה הביקור בשרידים המדהימים ומעוררי ההשתהות של מבצר סאקסאיוואמן הקדוש –עם אבנים של עשרות טונות, שסותתו בדייקנות מדהימה והוצבו זו על זו כך שאפילו עשב לא יכול לגדול בין החרכים,  וכל זאת ללא שימוש במלט, בגלגל או בשפה כתובה למתן הוראות!  לינה בקוסקו.

 

יום 16, עמק אורובמבה – פיסאק – אויאנטאיטמבו – צ'ינצ'רו – מכרות המלח – לינה באזור
היום נבקר באתרי מורשת מרהיבים, אך ה"מסמר" של היום יהיה הנופים החקלאיים ההרריים, וההיכרות הבלתי-אמצעית עם אורח החיים העכשווי של בני "פרו ההררית", אלה הם אנשי הקצ'ואה צרובי הפנים וצבעוני הבגדים. הם מגדלים תבואות וירקות בטראסות קטנות ומשתמשים בלאמות ואלפקות למשא ולצמר. נפגוש אותם בדרכנו היפהפיהב"עמק הקדוש של האינקה". עמק נהר האורבמבה – היה ועודנו אסם התבואה של האינקה, בו עברה דרך המסחר החשובה שלהם. אנו נבקר בשווקים ססגוניים של העיירה פיסאק ונראה את הכפריים לבושים בתלבושות פרואניות אופייניות ומנהלים חיי מסחר שוקקים. אחה"צ נבקר באויאנטאיטמבו, שהייתה פעם מרכז דתי, מינהלי, חקלאי וחברתי של כל האזור ובעיקר קו ביצורים נוסף. נסייר בסמטאות מרוצפות האבן של עיירה חמודה זאת, המשמשת מרכז תרבותי של העמק. נראה את הטרסות החקלאיות המרשימות ונתאהב במראה. בהמשך נסייר בעיירה צ'ינצ'רו ונבקר במכרות המלח במאראס. לינה באיזור.

 

יום 17, מאצ'ו פיצ'ו – קוסקו
את היום כולו נקדיש לאחד מ"שבעת פלאי תבל החדשים" – ביקור בעיר הנעלמה מאצ'ו-פיצ'ו. עיר זו הייתה חבויה משך כ- 400 שנה ונגלתה רק במאה האחרונה, כשהיא כמעט בשלמותה. העיר שוכנת על הר מדהים בעל מדרונות תלולים, בלב יער הגשם, מעל אפיק עמוק של נהר האורובמבה. אנו ניסע ברכבת לאורך הנהר הגועש בדרכנו לשרידי המקדשים והבתים של העיר הנטושה. בביקורנו ננסה להכיר דרך מבני העיר את אורחות החיים והפולחן של תרבות האינקה שהשתנתה ללא היכר עם הכיבוש הספרדי. בסופו של יום מהיפים בטיולנו נחזור למלוננו.

 

יום 18,  טיסה ללימה – סיור – טיסה אל קיטו בירת אקוודור – סיור פנורמי – מלוננו
טיסה ללימה. הבירה והלב, מגה-פוליס המאכלסת כשליש מתושבי פרו, העיר שימשה כמרכז השלטוני של הספרדים, שהותירו בה מבנים קולוניאליים רבים ומורשת עשירה. נערוך סיור פנורמי בשכונות העשירות מירפלורס וסן איסידרו שכונות היוקרה לחופו של האוקיינוס השקט וכן בקוסטה וורדה, פארק יצחק רבין ופארק האהבה. בשעות הצהריים נצא בטיסה אל קיטו בירת אקוודור. בהגיענו  נערוך סיור פנורמי בעיר, ובסיומו נפקוד את מלוננו.

 

יום 19, קיטו – לגונת קילוטואה
נצא בנסיעה על אוטוסטרדת פאנאמריקה, הכביש הרציף היחיד והארוך ביותר המחבר את שתי יבשות אמריקה, ושעל פי ספר השיאים של גינס הינו הדרך הארוכה ביותר בעולם לנסיעת כלי רכב ממונעים. בדרכינו נהנה ממראות מרהיבים נופים של יערות, הרים ואגמים, כשנגיע ללגונת קילוטואה – לגונה עם צבע מים כחול-עמוק הכלואה בתוך לוע ענקי של הר הגעש המערבי ביותר בהרי האנדים של אקוודור הנוף הנשקף מול עיניינו הוא ללא ספק אחד מהיפים והמיוחדים בכל דרום אמריקה.

 

יום 20, קיטו – אנדרטת קו המשווה – הכפר אוטאבלו
ניסע דרך נוף הררי מדהים אל עבר הכפר האינדיאני אוטבלו, בדרכנו נעבור באנדרטת קו המשווה, שם נוכל להתרשם מתופעות פיזיקאליות מדהימות הקיימות רק בקו המשווה, נמשיך אל עבר שוק אוטאבלו. השוק צבעוני ומלא בסחורות אותנטיות, עבודות יד ואנשים מקומיים עטופי פונצ'ו כאילו זה הרגע יצאו ממגזין המפרסם את אקוודור… רבים מעידים על שוק זה כמקום הטוב ביותר לעשיית קניות בדרום אמריקה! דרך האמיתית לחוות בתמציתיות את אקוודור.

 

יום 21, קיטו – סיור עיר – טיסה לאירופה
נעלה לתצפית מגבעת אל פנסייו. משם "ניפרד לשלום" ממצבת "הבתולה של קיטו" הממוקמת בקצה הגבעה ונשים פעמינו אל כיכר העצמאות שם נמצאים כל מוסדות המדינה, ארמון הנשיא, בית העירייה, הקתדרלה, כנסיית לה  קאמפאניה המרהיבה ועוד. זו תהיה גם הזדמנות טובה בשבילנו לטעום את הסביצ'ה המקומית, נמשיך לעבר העיר העתיקה שם נראה את הבזיליקה של קיטו ונסתובב להנאתנו באזור. בשעות הצהריים ניפרד לשלום מאקוודור, נתייצב בשדה התעופה ונטוס לאירופה, אליה נגיע במהלך היום ה-22.

 

ימים 22-23  אירופה – ת"א
ננחת באירופה בשעות הצהריים של היום ה- 22. בשעות הערב  נמריא לכיוון תל אביב, ננחת בנתב"ג בבוקרו של היום ה- 23 .לצפייה במסלול באתר החברה המבצעת